Tuzlu Salamura Besinlere Dikkat!

Tuzlu Salamura Besinlere Dikkat!

Trabzon Özel İmperial Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Dr. Abdulhalim Baki, mide kanserinden korunmak için tuzlu ve salamura yiyeceklerden, tuzlama hamsiden, ateşte ve derin yağda yapılan kızartmalardan uzak durulmasını istedi.

Mide için zararlı besinleri sıralayan ve uyarılarda bulunan Dr. Abdulhalim Baki, "Tuzlu salamura besinler uzun dönemde mide kanseri gelişiminde etkili oldukları için az tüketilmeli. Acı, ekşi, baharatlılar, derin yağda kızartmalar, alevde pişirilenler mide şikayetleri olanlarda şikayetleri artırdıkları için tavsiye etmiyoruz. Gazlı içecekler aşırı kahve ve çay tüketimi, kremalı yiyecekler, yağlılar, alkol asit salgısını artırdığından ve reflüyü artırdığı için önerilmemektedir" dedi.

Ayakta yemek yemenin sağlık yönünden sakıncalarına dikkat çeken Dr. Baki, “Yemek yeme sonrası yiyecekler midede ortalama 4- 6 saat kalmaktadırlar. Bu midede gıdaların iyice karışmasına ve parçalanmasına neden olmaktadır. Ayakta yemek ile gıdaların midede kalma süresi kısalmakta bu durum sindirimin midede olması gereken kısmının süresinin kısalmasına neden olmakta ve sindirim bozuklukları (hazımsızlık, şişkinlik vb) ortaya çıkmasına neden olmaktadır" diye konuştu.

Doğu Karadeniz Bölgesi’nde en fazla görülen mide hastalıklarının başında kronik gastrit, reflü hastalığı geldiğini belirten Dr. Baki, "Kronik gastrit, reflü hastalığı, duodenal ve gastrik ülser ( populasyonun yaşlanması ve daha çok romatizma ilacı ve kemik erime ilacı kullanılmasına bağlı olarak) fonksiyonel dispepsi (belirgin organik mide hastalığı yok-tipik şikayetler var) ve daha az sıklıkla mide kanserleri, bölgemizde en fazla görülen mide hastalığı türleri arasında yer almaktadır" şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi : 11.03.2023